Neil Gaiman Coraline című könyvét idén tarottam először a kezemben, noha a történetet már előbb is megismertem. Ötödikben láttam még a könyv alapján készült gyurma filmet. Sokra nem emlékeztem belőle, de az megmaradt, hogy nagyon tetszett.
Sokáig azonban nem vonzott, hogy elolvassam a könyvet is. Valószínűleg azért, mert egyáltalán nem szeretem a horrort se filmben, se könyvben. Az idei Halloween hangulathoz viszont elengedhetetlen volt egy jó kis ijesztő, fantasy story. Így, hogy a filmet nagyjából hat éve láttam, úgy gondoltam ideje elolvasni a könyvet. Erről már egy könyvajánló is készült, amit itt tudsz elolvasni.
Amikor becsuktam a könyvet, szinte azonnal megírtam a könyvajánlót és még a filmbe is belenéztem rögtön azután, annak ellenére, hogy azt a hétvégére terveztem. Viszont nap közben sem tudtam elterelni a gondolataimat és nem tudtam megállni. Aznap este, amikor befejeztem a könyvet, a filmet is megnéztem.
Bár mindkettő nagyon tetszett azért volt benne néhány eltérés, amit itt jobban is kifejtek majd, de minden előtt muszáj megemlítenem, hogy ez a poszt spoilert tartalmazhat a Coraline könyvről és a filmről egyaránt.
Szóval ha ezek után még mindig van kedved velem tartani, akkor jó olvasást kívánok ehhez a poszthoz.
1.Coraline jelleme
A főszereplő kislány Coraline, a könyvben egy igencsak bátor, bölcs és egy iszonyatosan szimpatikus lány. Az a fajta, aki a legmenőbb és legtitokzatosabb lehetett a játszótéren. Felfedező, akit a kíváncsiság hajt, de esze ágában sem lenne panaszkodni. Viszont kissé lapos az érzelmi világa (szerintem) a könyvben, bár ez lehet csak a fiatal korából és a narráció szempontjából adódik.
A filmben Coraline sokkal színesebb egyéniség. Több érzelmet mutat és nagyobb beleéléssel, szenvedélyesebben csinálja a dolgokat. Ez szinte elengedhetetlen a filmvászon világában, ahol nem láthatunk bele a szereplők fejébe olyan könnyedséggel, mint egy könyvben. Ám nem tetszett, hogy itt Coraline idősebbnek hat (talán csak nekem) és hisztisebb is.
Szóval nekem ebből a szempontból könyv.
2.Wybie a fiú
A könyvben Coraline a legfiatalabb a szomszédságban. Idős szomszédai és szülei társaságában gyerekként sokkal unalmasabb az élet, hiszen a felnőttek, munkával töltött világ rettentő unalmas. Főleg egy olyan kalandvágyó lánynak, mint Coraline. Így sokkal érthetőbb lenne az, hogy Coraline unatkozik és jobban élvezi a másik világot, de majd erről is beszélek.
A filmben létezik egy fiú is: Wybie, aki egy Coraline korabeli srác, akitől a lány egy babát kap, ami szakasztott úgy néz ki, mint ő. Emelett a másik Wybie a másik világban az, aki főként segít Coralinenak a másik anyukával szemben.
Ez egy nagyon nehéz döntés. Nekem nagyon tetszik, hogy a könyvben Coraline egyedül oldja meg a dolgokat, viszont egy nagyon jó színesítés a filmben ez az új karakter. Mivel a filmben az egyik kedvenc szereplőm lett Wybie ezért muszáj vagyok ezt a kört a filmnek adni.
3.Indokok
Ez a pont kissé furcsának hangozhat, de egy pillanat és kifejtem.
Könyv Caroline tényleg egy nagyon bátor és bölcs karakter. Amikor átkerül a másik világba, ő akkor is az igaziba vágyik inkább és nem enged másik anyja fényvesztésének. Szinte egy pillanatra se gondolkodik el azon, hogy a másik világban maradjon, bár az biztos, hogy a könyvbeli másik világ nem olyan fényűző, mesebeli és kísértésbe ejtő, mint amit a filmben alkottak. Coraline végül csak azért megy vissza, hogy megmentse a szüleit.
A filmben viszont a másik világ tényleg a lány kedvére van alakítva. Az idő járástól kezdve egészen Wybie jelleméig minden a lány vágyaira van szabva. Coraline imádja ezt a világot és a filmben a szülők tényleg sokkal gonoszabbak és ridegebbek vele. A filmben sokkal nagyobb határ húzódik a két világ között, mint a filmben. Legalábbis sokkal jobban átjön.
Ez is egy nehéz opció, mert tetszik az, hogy sokkal varázslatosabb és hihetetlenebb a világ, de azt is nagyon szeretem, ahogy egy kislány a félelmei ellenére egyedül szál szembe a rettenetesen ijesztő másik világgal. Nekem ez horror tekintetben megint a könyv nyerte.
Szóval könyv-film 2-1. Ezt megnyerte a könyv, mint az az esetek többségében előfordul, viszont azt kell mondjam, hogy nagyon közel volt. A Coraline film adaptációja egy gyönyörű film. Mind kinézet ügyileg, mind történet ügyileg. Sok a különbség, de ez mind olyan különbség, ami hozzád az elményhez, nem pedig elvesz. Ezek után pedig mindenki eldöntheti, hogy melyik tetszett neki jobban. Nekem a könyv egy iciripicirit előrébb járt, de főként azért, mert imádom az erős főszereplőket.
A filmet és könyvet egyaránt ajánlom mindenkinek. Nekem mindkettő nagyon tetszett és egyiket se éreztem felesleges időtöltésnek.
Nagyon szépen köszönöm, hogy elolvastad ezt a posztot. Ez volt az első alkalom, hogy így összehasonlítottam volna egy könyvet és egy filmet. Ha máskor is szívesen olvasnál tőlem hasonlót azt nyugodtan jelezd nekem itt vagy akár instagrammon, amihez a linket megtalálod kicsit lejjebb. Ezen kívül, ha már itt vagy a blogomon, nyugodtan nézz még körbe, ugyanis rengeteg témában írok, szóval biztos vagyok benne, hogy találsz valami olvasnivalót. A következő alkalomig pedig Szép napooot!
Katt a képre
Instagram:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése